pondělí 28. května 2012

MyBalls - Ice Hockey World Championships 2012


Vánoce, s.r.o.


Jak balí muži a ženy


Jižní Francie 2010

aneb Levandulová cesta kapitána Klokana


  1. (CZ) - (DE) - (FR) - Belfort - pohoří Jura - Vodopády Hérisson
  2. Vodopády Hérisson - Ženeva (CH) - Lac du Bourget
  3. Lac du Bourget - Chambéry - Orgon
  4. Orgon - Avignon - Pont du Gard - Arles - Orgon
  5. Orgon - (ES) - Llanca
  6. Llanca - Roses
  7. Roses - (FR) - Castellane
  8. Castellane
  9. Castellane - Kaňon Verdon - Lac de Serre-Poncon
  10. Lac de Serre-Poncon - Briancon - (IT) - (AT) - (DE) - (CZ)

Cesta po jižní Francii, Provence
Mapa jihovýchodní Francie


Pohoří Jura

Vodopády Hérisson

Lac du Bourget

Lac du Bourget

Ženeva

Ženevské jezero

Chambéry

Orgon


Avignon

Avignon

Pont du Gard
Arles

Arles

Espaňa

Španělsko

Pohled na španělské pobřeží z pyrenejského hradu


Kaňon Verdon





Lužická jezera 2010 (Lausitzer Seenland)

Kolem Lužických jezer na kolečkových bruslích.
Geierswalder See
Partwitzer See
Senftenberger See
Sedlitzer See
Blunoer Südsee

Tábořili jsme v příjemném kempu u Geierswalder See (camping-geierswalde.de). Je tam velká pláž a docela pěkné koupání. Stezky, které tam odsud vycházejí jsou fajn. Jinak je to kraj dost vyprahlý. Koupat se v některých jezerech údajně nesmí, ale dá se to risknout ;)
Z kempu jsme první den vyrazili objet Sedlitzer See a přes městečko Senftenberg se dostali k Senftenberger See, kde jsme si na "kolonádě" nad pláží dopřáli zaslouženou pivní odměnu. Kromě cesty skrz městečko (tam jsme trochu bloudili) bylo vše po nádherných cyklostezkách. Zato závěr byl náročný, zpátky do kempu jsme se plahočili několik kilometrů po dost frekventované silnici.
Druhý den jsme se vydali bruslit kolem Partwitzkého jezera (Partwitzer See). Ačkoli jsme si koupili asi nejlepší mapu, co byla v kempu k dispozici, zase jsme zabloudili. A tentokrát pořádně. Taky za to mohla moje averze vůči jízdě zpátky stejnou cestou. Jenže Partwitzer See a Blunoer Südsee prostě objet nešly. Nakonec jsme dobruslili po silnicích až do Proschimi a přes Lieske jsme se dostali zpátky k Sedlitzer See a Geierswalder See. To bruslení po silnicích není žádný med, takže doporučuji pořádnou mapu a držet se cyklostezek. Ale zas jsme trochu poznali Lužici - třeba taková Proschim (myslím, že to byla ta vesnice), bylo úplné město duchů. Vymlácená okna, opuštěná stavení, jakoby tam nedávno skončila druhá světová a všechno obyvatelstvo uteklo před Rudou armádou. Dál od turistických center je ten východoněmecký ráz prostě ještě znát. Ale cestou zpátky jsme se stavili v Budyšíně a to je prostě perla. Historické centrum Bautzen večer žije.







neděle 15. dubna 2012

Co je vlastně freeskiing?

Sám jsem měl v té terminologii trochu bordel. Jediná česká stránka, která to smysluplně vysvětluje a rozděluje, je nějakého středoškoláka, před kterým ovšem smekám - Co je freeskiing?
Takže co je teda vlastně freeskiing:
Freeskiing nebo taky new-school skiing je specifický druh alpského lyžování. Vychází ze snowboardingu a následuje i jeho filosofii. Tento sport bývá dělen na dvě skupiny - freeride a freestyle, který se dělí ještě na několik dalších podskupin.

Freeskiing je:

1) Freeride = jízda ve volném terénu neboli off-piste
2) Freestyle
- Slopestyle (jízda ve snowparku)
- U-rampa
- Big air
- Skicross
- Urban (jízda ve městě, např. přes zábradlí, zídky či schody)

Po prostudování cizojazyčných wikipedií, stránek IFSA a dalších jsem dal dohromady taky stručný článek o freeskiingu taky na naši českou wiki.

středa 14. března 2012

Flachauwinkl 2012 - hodnocení

Sjezdovky: 7/10 
(samozřejmě dobře upravené, na tak malé středisko i docela pěkný výběr, několik prudších svahů)
Snowpark 9/10
(ABSOLUTPARK je asi nejpříjemnějším překvapením. Uspokojí začátečníky i náročné. Je dlouhý několik kilometrů. Chybí snad jen skicross, jinak má všechno. Skicross lze ale dole nahrazuje slalom s časomírou.)
Freeride 3/10
(asi nemá ani smysl hodnotit)
Přejezdy a propojenost: 5/10 
(Do vedlejšího střediska Kleinarl je přejezd na lyžích prakticky nemožný. Samotné Flachauwinkl, to jsou vlastně dvě strany jednoho kopce. Je to relativně malé, takže propojenost snadná, ale dostat se nahoru je na dýl - jízda třemi lanovkami.)
Lanovky: 7/10 
(sedačky, standard)
Množství lidí: 6/10 
(víkendový provoz je hustší, ale jinak menší méně známé a vytížené středisko)
Puby a bary: 6/10
(rakouská klasika)


Kilometry sjezdovek (od černých směrem k paštikářským)
3,5 - 4,5 -17
Nejvyšší bod areálu
1980 mnm

   

Aktuální předpověď:


pondělí 2. ledna 2012

Špindlerův mlýn 2011 aneb gruppenski ve Svaťáku

Špindl o Vánocích? Nezklamal, pořád to stojí v našem nejlepším středisku za ... no za 700,- na den kurvadrát určitě ne!!! Slalom mezi Poláky je sice moje oblíbená dispiclína, ale všeho moc škodí.

Ve Svaťáku je to úplně stejný jako před pěti lety, kdy jsem tam byl naposled. Spousta lidí na sjezdovce, spousta lidí a aut ve městě, a hlavně spousta lidí ve frontě na lanovku. Nemám rád lidi.
Naštěstí jsme znovuobjevili Hromovku. Lanovka bez front, celkem zaplněná ale krásná modrá s adrenalinovým dojezdem na závěr (davová jízda v boulích), a neupravená červená, sice bez lidí, ale tohle jsem kolenům nemohl udělat víc jak 2krát.

Nedávno jsem na radiožurnálu slyšel předsezonní (zřejmě PR) reportáž o českých střediscích. Zástupce nějakého krkonošského střediska, už nevím kterého, tam vynášel do nebe české hory a tvrdil, že Češi už pochopili, že si u nás zajezdí stejně dobře jako v Alpách a za lepší ceny. Po něm nastoupil někdo z Asociace lanové dopravy a tvrdil nám prostřednictvím několikanásobného použití argumentu "lanovky v ČR se stále modernizují", že nemá smysl jezdit do Alp, když stejnou kvalitu dostanete u nás. Pánové buď nikdy v Alpách nelyžovali anebo jsou lháři. Co mě ale znechutilo bylo, že veřejnoprávní redaktor neměl v sobě ani kouska svědomí, aby ty jejich slinty alespoň trochu korigoval. Hanba!

Dovolím si provést korekci jejich tvrzení místo něj:

  • Kvalita není a nikdy nemůže být srovnatelná, máme prostě menší hory. A i kdybychom na každej kopec postavili 10 supermoderních lanovek, stejně se lidi na ty sjezdovky nevejdou. Marná sláva, někde se nám prostě budou hromadit horníci.
  • Češi do českých hor zase tak nadšeně nejezdí. České hory jsou plné Poláků a Němců.
  • České hory nejsou levnější než Alpy. Speciálně Krkonoše jsou dražší než Alpy. Čísla ze Špindlu: ubytování na týden dejme tomu 4000,- + 3500,- za týdenní skipas, to máme 7500,-. Za 7-8 tisíc seženu zájezd do průměrného střediska ve Francii (doprava, ubytování, skipas) a budu mít lyžování bez front a stovky kilometrů sjezdovek. Krkonoše jsou sice blízko, jsou krásné, možná i trochu ušetřím, ale za ten půlhodinovej grupáč ve frontě na lanovku mi to vážně nestojí.
Toto není hanopis na české hory. Miluju Krkonoše, Jizerky, mám rád Jeseníky, Beskydy i Krušné hory. Ale nikdy bych si nedovolil je srovnávat s Alpami.